A propos: Kultura in umetnost, politika in oblast; Simonović, PEN in Matić, SMC
|
Leto 2018 je leto volitev. Spomladi se bo na novo oblikoval Državni zbor RS, jeseni pa na lokalni rani občinski in mestni sveti; Za obe ravni zakonodajnega in nadzornega urejanja življenja velja, da sta kultura in umetnost, z morda nekoliko drugačnim položajem medijev, ki v okviru upravljanja države tudi sodijo v ta podsistem – v najboljšem primeru – zgolj omenjeni v programih političnih strank; Z izjemami, seveda.
V nizu oddaj A propos: Kultura in umetnost, politika in oblast, ki ga pripravljamo in realiziramo tudi s pomočjo denarja, ki ga zagotavlja Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije iz javnega medijskega razpisa, želimo v uredništvu Radia KAOS predstaviti najaktualnejše dosežke kulturnih ustvarjalcev in umetnikov (v atorskem ali kolektivnem smislu, če gre za zavode ali organizacije), sprašujemo pa jih tudi o tem, katere so ključne (sistemske) težave in glavna vprašanja pri njihovem delu, ustvarjanju; Ta vprašanja potem naslovimo na izbrano politično stranko in v pogovoru z njihovim predstavnikom skušamo ugotoviti, če imajo v svojem volivnem programu kar koli zapisanega o kulturi in umetnosti ali pa imajo morda celo pripravljene odgovore na vprašanja, ki so jih v tej oddaji postavili ustvarjalci s področja kulture in umetnosti;
Naša prva sogovornica je Ifigenija Simonovič, predsednica slovenskega PEN. Z njo smo se pogovarjali tako rekoč dan ali dva po koncu jubilejnega, petdesetega mednarodnega srečanja pisateljev in pesnikov na Bledu, o čemer smo uvodoma, razumljivo, največ govorili; V drugem delu pa so bile v ospredju refleksije v domačem in mednarodnem okolju na to srečanje pa tudi na odnos slovenske politike in oblasti do življenja pisateljev v njihovih državah ali v begunstvu, morda celo v izgnanstvu.
Po kar nekaj več vloženega napora z ljudmi iz podpornega dela vodstva Stranke modernega centra in sprva brez pravega rezultata, se nam je končno, po tednu in več uspelo s pomočjo – lahko rečemo – stanovskega kolega v vodstvu stranke, če razumemo kulturo kot sektor ali državni podsistem, vzpostaviti stik z glavnim tvorcem tistega dela SMC-jevega volilnega programa, kjer obravnavajo kulturo.
Naš drugi sogovornik je torej dr. Dragan Matić, poslanec in predsednik odbora za kulturo v Državnem zboru. Pogovor sva začela z vaprašnjem, ki ga je pred koncem prvega dela oddaje na predsednika dr. Mira Cerarja in stranko v celoti naslovila naša prva sogovornica Ifigenija Simonovič. Že v naprej smo dr. Matiću posredovali njeno vprašanje v celoti, kakor ste ga lahko slišali pred koncem pogovora z njo v prvem delu oddaje.
To je bila tretja oddaja iz niza A propos: kultura in umetnost, politika in gospodarstvo. Naša tokratna sogovornika sta bila Ifigenija Zagoričnik Simonović, predsednica mednarodnega združenja literatov PEN v Sloveniji in dr. Dragan Matić, poslanec Državnega zbora in predsednik Sveta stranke SMC. Oddajo, ki jo je s sredstvi iz javnega medijskega razpisa podprlo tudi Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, je pripravila in realizirala ekipa uredništva Radia KAOS, s pomočjo Zavoda ZA in njegovih tehničnih sodelavcev. V imenu vseh njenih ustvarjalcev jo podpisuje Andrej Pengov. Fotografije in znaki so povzeti s spletnih strani PEN Slovenija in Stranke modernega centra.
Prijazen pozdrav do prihodnjič, ko načrtujemo pogovor z ravnateljem SNG Drama Ljubljana in predstavnikom SDS, Slovenske demokratske Stranke.