A propos: Kultura za popolno okrevanje; Slovenski mladinski orkester z mladimi Ukrajinci in Kranjčani v Križankah
|
Po poletnem premoru se z oddajo A propos: Kultura za popolno okrevanje, ki jo tokrat pripravljamo s pomočjo in podporo Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, premikamo s kulturo in umetnostjo na rob, ki močno presega delovanje in učinke covidne pandemije in katere posledice so nas navedle, da se lotimo v tovrstnih oddajah obravnavanih vsebin. Tokrat segamo na sam rob vojne v Ukrajini in hkrati v središče četrtkovega dogajanja na Festivalu Ljubljana.
Naša sogovornica je Živa Ploj Peršuh, dirigentka Slovenskega mladinskega orkestra, v katerem tokrat sodelujejo tudi nekateri mladi ukrajinski glasbeniki in ki so z njenim in njenih sodelavcev prizadevanji ter takojšnjo akcijo po agresiji na Ukrajino, omogočili več kot stotim mladim Ukrajincem, članom njihovega mladinskega simfoničnega korpusa in nekaterim njihovim spremljevalcem umik na varno, v Slovenijo.
Za četrtkov koncert, ki bo v letnem gledališču Križanke v okviru prireditev 70_Festivala Ljubljana pa je Slovenski mladinski orkester pripravil zanimiv spored, ki so ga dirigentka in njeni sodelavci pripravili v sodelovanju z vsestransko, predvsem pa glasbeno izjemno ustvarjalno družino Kranjčan.
To je, spoštovane in cenjeni, še ena od oddaj iz niza letos dokaj okrnjenega projekta A propos, ki smo ga v upanju, da je s pandemijo covida-19 že konec, naslovili Kultura za popolno okrevanje. Projekt ali bolje – tisto, kar je od njega ostalo potem, ko je zdaj že nekdanja zasedba na Ministrstvu za kulturo poskrbela, da smo ostali brez podpore, ki smo jo pričakovali prek tako imenovanega medijskega razpisa, smo v gmotnem smislu oprli na dobro voljo nekaterih podpornikov.
Oddajo, v kateri je naša sogovornica umetniška vodja in dirigentka Slovenskega mladinskega orkestra Živa Ploj Peršuh, smo realizirali z razumevanjem in pomočjo Vzajemne zavarovalnice.
Mimogrede in prav za konec, čeravno bi to vprašanje sodilo v središčni del oddaje, tja, ker obravnavamo pogoje za življenje in delo mladih ukrajinskih glasbenikov v Sloveniji, je tudi status teh mladih ljudi z vidika zdravstvenega zavarovanja, do katerega so upravičeni kot prosilci za mednarodno zaščito. Formalni postopki v zvezi z njihovimi pravicami iz tega naslova pa so pri nas dokaj zapleteni in kar predolgo trajajo.
Kdo so in kaj znajo, zmorejo, ti mladi glasbeniki, nekateri med njimi sodelujejo tudi v zasedbi Slovenskega mladinskega orkestra pa se lahko prepričate ta četrtek v Križankah na koncertu, ki bo več kot običajni glasbeni nastop nadebudnih simfonikov, bodočih mojstrov, virtuozov.
Ustvarjalci četrtkovega koncerta, natančneje glasbeno-scenskega dogodka so ob Slovenskem mladinskem orkestru pod vodstvom dirigentke Žive Ploj Peršuh tudi Lojze Krajnčan kot skladatelj in aranžer, pevka Romana Krajnčan, Kristijan Krajnčan z violončelom in bobni, Žigan Krajnčan pa s petjem in plesom. Podrobnosti o vseh enajstih programskih točkah si lahko ogledate na spletni strani Festivala Ljubljana, ki se mu – kar najbrž že veste – letos izteka 70-o leto delovanja.
Oddajo sem pripravil in posnel Andrej Pengov pri njeni realizaciji pa je sodelovala ekipa Radia KAOS.