V današnji oddaji KAOS v ateljeju, ki jo sofinancira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, smo v prvo današnjo rubriko Steber in njegov kapitelj povabili Hanno Preuss, režiserko sonorične podobe predstave Sence.Milsi.Risbe.Takt. ali krajše: S.M.R.T., ki bo v okviru gledališkega festivala Ex-ponto premierno postavljena nocoj v Dvorani Duše Počkaj v Cankarjevem domu. Pred dnevi so v Študentski založbi ob treh novitetah Knjižne zbirke Beletrina: Umetnost fuge, Noč v Čilu in Marguerite izdali tudi dve iz zbirke Claritas: Janeza Juhanta Etika I. Na poti k vzajemni človeškosti in Remija Braguea Božji zakon. In prav o teh slednjih dveh se bomo pogovarjali z urednikom zbirke Bojanom Žalcem. V Obrekovalnici pa je naš sogovornik gledališki režiser Diego de Brea, ki je v Mestnem gledališču ljubljanskem režiral tragedijo, ne, kar grozljivko z naslovom Cenci. Postavitev tega dela Percya Bysshea Shelley-a, ki je nastalo leta 1819, na oder MGL, je doživela mnoge strokovne in ljubiteljske pohvale in odlične ocene.
Za predvajanje posamezne rubrike kliknite na sliko spodaj.
|
|
|
Če smo v napovedniku oddaje nanizali nekaj razlogov, zakaj S.M.R.T., ki bo premierno uprizorjena šele – ali že – nocoj, kdo bi vedel, uvrščamo že v nosilno rubriko KAOSa v ateljeju, moramo dodati vsaj še enega, izjemno tehtnega: predstava – ali kar to že je – je uvrščena v program letošnjega gledališkega festivala zunaj gledališkega, a zato nič manj odrskega festivala Ex_Ponto. In kaj torej Sence.Misli.Risbe.Takt. torej sploh je?
|
Oba pogovora – prvi s Hanno Preuss in drugi z Bojanom Žalcem bomo realizirali v neposrednem, »živem«, pogovoru v studiu Radia KAOS, medtem ko smo tistega za Obrekovalnico posneli včeraj. Naš sogovornik je bil gledališki režiser Diego de Brea, ki je v Mestnem gledališču ljubljanskem režiral tragedijo, ne, kar grozljivko z naslovom Cenci. Postavitev tega dela Percya Bysshea Shelley-a, ki je nastalo l. 1819, na oder MGL, je doživela mnoge strokovne in ljubiteljske pohvale in odlične ocene. To bi bil lahko tudi razlog – ali vsaj povod, da smo režiserja, ki je hkrati tudi scenograf in glasbeni opremljevalec, uvrstili v današnjo Obrekovalnico. Vendar ob izjemno bogati, raznoteri in kakovostni odrski ponudbi teh dni v Ljubljani in Sloveniji, bi se lahko odločili tudi drugače… Pretehtala je zdela odločitev, da se ta gledališka igra postavi tam, kjer se je. Pravzaprav gre za repertoarno presenečenje.
|
Še pred napovedjo Obrekovalnice, naše druge rubrike pa že zdaj napovejmo Okular, ki ga obračamo v smer proti severnemu delu Bethovnove ulice v Ljubljani, tam ob levi pločnik, kjer domuje Študentska založba. Pred dnevi so ob treh novitetah Knjižne zbirke Beletrina: Umetnost fuge, Noč v Čilu in Marguerite izdali tudi dve iz zbirke Claritas: Janeza Juhanta Etika I. Na poti k vzajemni človeškosti in Remija Braguea Božji zakon. In prav o teh slednjih dveh se bomo pogovarjali z urednikom zbirke Bojanom Žalcem.
|