Uroš Kaurin in Vito Weis Heroja 1.0 Slovenskega mladinskega gledališča

Kdo so heroji in zakaj jih potrebujemo

Prva premiera gledališke sezone 2014/2015 bo v Slovenskem mladinskem gledališču nocoj. To bo predstava Nora Gregor – skriti kontinent spomina v režiji Neda R. Bric. Gre za
mednarodno koprodukcijo Slovenskega mladinskega gledališča, SNG Nova Gorica, Schauspielhaus Graz iz avstrijskega Gradca in Stalnega gledališča Furlanije – Julijske krajine iz Trsta. To bo zgodba o igralki iz Gorice, mestu štirih kultur, ki je dosegla zavidljive mednarodne uspehe, a nazadnje osamljena in depresivna umrla v Čilu, katere krstna uprizoritev je bila prav tam – zelo blizu, v Novi Gorici. Po ljubljanski postavitvi pa sledita še premieri v Trstu in Gradcu.

Več o tej predstavi bomo povedali in zapisali potem, ko si jo bomo ogledali, tokrat pa smo se spraševali: »Kdo so naši heroji? Čigavi heroji smo mi? Zakaj potrebujemo junake? Kaj je junaško dejanje? Ta in podobna vprašanja si zastavlja projekt Heroj 1.0, ki nastaja prvi v novi sezoni in prvi v koprodukciji KUD-a Moment in Slovenskega mladinskega gledališča. Avtorja Uroš Kaurin in Vito Weis črpata tako iz likovnih upodobitev junakov od antike pa do danes kakor iz literature, filozofije in osebnih izkušenj. In prav o tem smo želeli v pogovoru z njima zvedeti kaj več…« Nismo prepričani, da nam je uspelo, zato kar nadaljujemo ta zapis, povzet s spletne strani www.mladinsko.com z besedilom, ki so ga pripravili v tiskovini za današnjo novinarsko konferenco, na kateri so v spodnji dvorani mladinskega predstavili nekaj več podrobnosti o tem gledališkem projektu, ki še nastaja in ga še »pilijo«.

Takole so zapisali: »…Heroj 1.0 je prvi del gledališke nanizanke/nadaljevanke Uroša Kaurina in Vita Weisa in se ukvarja s problematiko herojstva v današnjem svetu.
Uroš in Vito odslikavata tipično pozicijo mladega človeka/ustvarjalca, ki je postavljen pred dejstvo, da v družbi ni potreben. Vendar Vito in Uroš sta heroja in sta pripravljena žrtvovati vse, svoj um, svoje telo, svoj čas, svojo kariero, svojo seksualno identiteto in celo svojo odrsko integriteto – da bi dokazala, da je tako. Med deško naivnostjo in fitnes ambicioznostjo nam z vsakim vdihom dokazujeta, da ju potrebujemo in da heroji niso tehnološki višek. Čeprav se na prvi pogled zdi, da situacija, v kateri bi se lahko izkazala, ne obstaja. Saj veste: ni katastrofe, ni heroja. Ampak to je že tema za Heroja 2.0…«,

Tudi o soavtorjih smo se pogovarjali, med katerimi moramo izpostaviti nekatera imena in podčrtati zanimiv nabor opredelitev njihovega prispevka v predstavi. Če sta Kaurin in Weis avtorja zamisli, koncepta, besedila, skoraj režije in izvedbe, je nekaj več kot dramaturginja: Katarina Stegnar, zvočna herojska oboževalka s temami Hero theme song, Hero ringtone in Hero song pa Lea Čehovin, je video in dramaturška motnja Boris Bezić, poskus lektoriranja pa je opravila (pravzaprav še opravlja) izkušena in že neštetokrat dokazana Mateja Dermelj, iniciatorka dramaturškega impulza pa je – zdaj že nekdanja sodelavka pri predstavi Anja Radaljac, ki jo poslušalstvo našega radia tudi že pozna…

To seveda še zdaleč niso vsi sodelujoči. So pa Heroji. Premiera bo prihodnji petek, 10. oktobra. V SMG… Tam je tokrat bil, ju videl pri herojskem garanju, ju poslušal (Heroja, kakopak!) in potem takoj zvabil pred kamere in mikrofone Radia KAOS – Andrej Pengov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *