V soboto, 19. marca, so na treh razstaviščih Muzeja in galerij mesta Ljubljane- v Mestni galeriji Ljubljana, Galeriji Vžigalica in novi Galeriji 001 – odprli razstavo, pravzaprav tri različne razstave svetovno priznanega belgijskega umetnika Jana Fabra. Njegova dela – so različne instalacije, risbe, fotografije z njegovih predstav, fotografije, tudi fotografije svetovno znanih fotografov. V Mestni galeriji, se avtor predstavlja z razstavo, naslovljeno Izposojeni čas. Inštalacija Umbraculum je postavljena v Galeriji 001 Kulturnega centra Tobačna, v Galeriji Vžigalica pa sta na ogled postavitvi Karneval mrtvih pouličnih psov in Katakombe mrtvih pouličnih psov. Ljubljanska predstavitev tega belgijskega, pred 53-imi leti v Antwerpnu rojenega multiumetnika, je nastala na pobudo Zavoda Exodos. Lansko jesen je Jan Fabre namreč prevzel kuratorstvo letošnjega Festivala Exodos, ki se začenja prihodnji petek, 15. in ki bo trajal do nedelje 24. aprila. Zdaj pa k pogovoru o fenomenu Jan Fabre. Spiro Mason in Janez Janša.
|
Krstno uprizoritev slovenske drame Dušana Jovanovića Razodetja je na veliki oder MGL postavil nedvomno eden največjih poznavalcev Jovanovićevega (post)dramskega in gledališkega dela režiser Janez Pipan, ki je tudi avtor uprizoritvene priredbe in dramaturg predstave. Z njim je v našem studiu tudi novi čan ansambla MGL Primož Pirnat, ki v Razodetjih nezmotljivo, z besedo, telesom in že morda že kar preveč podobno predstavam, ki so zakodirane v našem življu, odigra eno ključnih vlog v tej predstavi. Takoj naj povemo, da sta ključni osebi Svetozar Karamazov, ki ga natančno in do skrajnosti prepričljivo igra Sebastian Cavazza, ki smo ga tudi povabili v Izostritve, pa je med tem zbolel, in Slovenka Olga iz Loga pod Mangartom, ki jo v različnih časovnih obdobjih sijajno igrata Jana Zupančič in Maja Šugman. Kaj vse nam razodenejo Razodetja, ki so jih sooblikovali tudi: lektorica Barbara Rogelj, likovno podobo predstave so zasnovali scenograf Marko Japelj, kostumografka Bjanka Adžić Ursulov in oblikovalec svetlobe Andrej Hajdinjak. Avtor glasbe je Mitja Vrhovnik Smrekar. Nekatere igralce smo že omenili vendar naj za konec Izostritev navedemo popolno igralsko zasedbo: Sebastian Cavazza, Bernarda Oman, Jure Henigman/Jordan Arih k. g., Domen Valič/, Natan Luka Vihar k. g., Tjaša Železnik, Maja Šugman k. g. in Jana Zupančič, Matej Puc/Ivo Vitez k. g., Primož Pirnat, Tanja Dimitrievska, Judita Zidar, Jožef Ropoša, Gašper Tič, Boris Kerč, Marta Kosturska k. g., Tina Abram k. g., Borislav Horvat k. g. in Rafael Rijavec k. g.
|
V Spogledovanja smo tokrat povabili dirigentko in organizatorko Festin, gospo Živo Ploj Peršuh. Od petka do nedelje pripravljajo koncert v Lendavi, s ponovitvama v Mariboru in Ljubljani, v katerih bodo nastopili izjemno nadarjeni mladi glasbeniki. Na aprilskem koncertu se bo bodo namreč predstavili izjemno nadarjeni mladi glasbeniki. Poleg pianista Roka Palčiča, ki je štipendist prestižne fundacije Yehudi Menuhin in ki snema za nemški WDR ter violinista Benjamina Ziervogla, koncertnega mojstra Simfonikov RTV Slovenija, bo nastopil hornist Andrej Žust, ki mu je do zdaj kot edinemu Slovencu, uspel izjemen met. Nedavno nazaj je bil sprejet v enega najboljših orkestrov na svetu – Berlinsko filharmonijo. Zanimanje za njegove nastope je zdaj izjemno naraslo. Vsi trije vrhunski glasbeniki, prejemniki številnih mednarodnih nagrad, se, poleg solistične poti in sodelovanja v simfoničnih orkestrih, v veliki meri posvečajo komorni glasbi. Poustvarjajo jo v stalni zasedbah ali pa v njej utrjujejo sodelovanja s svetovno priznanimi umetniki. Izbrani bravurozen program nas bo le še prepričal v njihovo izjemno muzikalnost, in je, že sam po sebi, pravi poklon umetnosti. Pripravili so spored, sestavljen iz treh del; Igrali bodo Trio za rog, violino in klavir mladega in že uveljavljenega slovenskega skladatelja Črta Sojarja Voglarja; Štiri skladbe francoskega komponista C. Koechlina in Brahmsov Trio v Es-duru, op. 40; V dvorani Slovenske filharmonije, kjer bo po petkovem v Lendavi in sobotnem v Mariboru še koncert v nedeljo ob 19:30 uri, pa bodo dopoldne ob 11. uri tudi Festinice s klasično glasbo za najmlajše. Predstavili bomo tudi zanimivo gledališko in koncertno dvorano v Lendavi; saj res: zakj sploh Lendava? Cena vstopnic za večerne koncerte – stroške koncertov je treba vendarle pokriti – pa so enotne za vse tri nastope: 10 EUR, za študente in upokojence pa 8 EUR. Prodaja vstopnic je na vseh prizoriščih uro pred koncertom.
|