Varna prihodnost z demografskim skladom… Kaj pa sedanjost?

Mag. Dejan Židan, predsednik SD: Delamo nekaj, kar v politiki ni običajno. Skušamo rešiti težave, ki bodo aktualne šele čez 20 in več let... Vendar... Z odlašanjem sprejema zakona od rezervnem demografskem skladu ga bo vse težje napolniti...

Več kot očitno temepratura na farmi (se pravi: na posestvu, ki ga čutim) narašča; Minil je teden, ko se je ob vseh aktualnih vprašanjih kot so državni proračun, stavka zdravnikov in pogajanja s sindikati oziroma tistim, kar je od njih ostalo, začelo intenzivneje nalagati v žerjavico tudi upokojensko oglje. Soboto poprej je evropski poslanec Ivo Vajgl, izvoljen iz DeSUSovega nabora, pripravil dobro obiskano, vendar vsaj pri nas medijsko prezrto mednarodno konferenco »Revščina, minimalni prihodek, minimalna pokojnina«. Evropska demokratska stranka je v sodelovanju z DeSUS in tudi z aktivno udeležbo Vajglovih kolegov v EP Harkinove iz Irske in Rolina iz Belgije, ministra Erjavca in poslanca Jurše ter eksperta do Igorja Mastena podprla evropsko pobudo za nujne spremembe za varno starost; Pokojninski sistem je v nezavidljivem položaju, a je pri ukrepanju nujno sodelovanje vseh politik, so se strinjali in poudarili pomen zaposlovanja.

V tej smeri so potem skoraj ves teden v okviru proračunske razprave razpravljali tudi v državnem zboru, ko je človek dobil občutek, da gre pravzaprav za teden dramske igre Bitka za »hropce«. Teden, ki se je potem (skoraj že) končal v petek s sporočilom o sestanku predsednika DeSUS Erjavca in poslanca Prikla z ministrico za finance, kjer so ugotovili, da se (po Priklu) stvari v zvezi z demografskim skladom: »… končno premikajo v pravo smer. Izredno nas veseli, da se ta ideja prijema, da so jo posvojili tudi koalicijski partnerji…« Sodeč po tem sporočilu je Prikl prepričan, da »…brez našega priganjanja danes še ne bi bili fazi, ko bomo lahko v kratkem zakon o ustanovitvi in delovanju demografskega sklada tudi sprejeli.« Ta ideja se, če sledimo koalicijskemu sporazumu, sicer »prijema« vsaj z enoletno zamudo. Ali kot (po omenjenem sporočilu) pravi Karl Erjavec: »Demografski rezervni sklad je bil za nas ena izmed pomembnejših točk koalicijske pogodbe, zaradi tega smo tudi šli v to koalicijo, a sem si predstavljal, da bomo hitreje in lažje prišli do sklada…«

To pa še zdaleč ni bil pravi konec »upokojenskega tedna«. Sledilo je še pismo z Doba. V sobotnem Dnevniku se je o naporih te oblasti in predvsem stranke upokojencev za boljši upokojenski vsakdan prav nič hvalospevno razpisal Janez Turk. Skoraj zanesljivo ni vedel za prej omenjeni, morda odrešilni, sestanek pri Vraničar Ermanovi. Pa tudi če bi zanj vedel, najbrž svojih stališč ne bi spreminjal. Sicer pa jih je bilo nasploh bolj malo, ki so zanj vedeli. Čeprav predsednik SD Dejan Židan tega sestanka ni konkretno omenjal, je pa bilo iz konteksta na, ob in po sobotni 5. Konferenci SD, ki je najvišji organ stranke med kongresoma, jasno, da zanj vedo tudi v tej koalicijski stranki. V sodelovanju s strokovnjaki in funkcionarji kot so Peter Pogačar z MDDSZEM, Anton Rop, nekdanji minister za delo in predsednik vlade, Bachtiar Djalili s Kapitalske družbe, Andreja Poje iz ZSSS, predstavnica Mladinskega sveta Slovenije in Tomaž Banovec iz ZDUS so pripravili plenum z naslovom Varna prihodnost vseh generacij. Ob 60 odstotnem kvorumu konference smo spremljali zelo dobro, s podatki in projekcijami za prihodnjih 50 let podprto razpravo, ki je prinesla tudi nasprotujoča si stališča in ki ni bila prizanesljiva niti do tako imenovane Bele knjige – strateškega »upokojenskega« dokumenta ministrstva, ki ga vodi prav SD. Konferenco so končali s sprejetjem Deklaracije za vzpostavitev Demografskega rezervnega sklada Republike Slovenije.

Ob robu tega dogodka smo se – posebej za Radio KAOS – pogovarjali s predsednikom SD Dejanom Židanom.

Dejan Židan, predsednik SD, partnerice v vladi in minister, član vlade, napoveduje, da se bodo že v ponedeljek na koalicijskem sestanku pogovarjali tudi o rezervnem demografskem skladu. V uradnih napovedih vsebine tega sestanka upokojenskih tematik ni zaslediti. Morda se to še spremeni – a malo verjetno, saj so vnaprej dogovorjene vsebine vsaka zase zelo zahtevne in na prvi pogled aktualnejše, pomembnejše: stavka zdravnikov, ki očitno ne vidijo dlje kot ped pred svojim komolcem in pogajanja s sindikati. Proračun je pod streho, upokojenska gradiva in vprašanja pa bodo v prihodnjih enajstih mesecih in v sklepnih pripravah na volitve tako ali tako nadvse lepljiva snov za volilne glasove. Morda že za volitve še pred koncem tega mandata?

Če sodimo po vljudnih odzivih iz DeSUSa neposredno pred in po konferenci SD, so »…zadovoljni, da sta idejo za demografski sklad posvojili tudi koalicijski partnerici.« Kar je v soboto zvečer potrdil tudi poslanec Hršak v odzivnem čivku (retweetu) na SD-jevega: »Bravo. V #DeSUS smo izjemno veseli, da nam tudi koalicijski partner SD končno pomaga pri tem. Ko bo še SMC, potem bomo pa res zmagal* -:)))«
V Štihovi dvorani Cankarjevega doma, kjer smo posneli tudi zanimiv pogovor s predsednikom uprave KAD Bachtiarjem Djalilijem, ki ga bomo objavili v prihodnjih dneh, sem bil za Radio KAOS Andrej Pengov. Fotografije DeSUSovih funkcionarjev in posnetki z mednarodne konference EDP »Revščina, minimalni prihodek, minimalna pokojnina« so povzete s spletne strani www.desus.si. Te slednje podpisuje Foto: © Soazig de la Moissonnière.ktorjaroma.

Varna prihodnost z demografskim skladom… Kaj pa sedanjost? Varna prihodnost z demografskim skladom… Kaj pa sedanjost? Varna prihodnost z demografskim skladom… Kaj pa sedanjost? Varna prihodnost z demografskim skladom… Kaj pa sedanjost? Varna prihodnost z demografskim skladom… Kaj pa sedanjost?

--!>
Oznake:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *