Prvi (in drugi) maj imamo zato, da se spomnimo, da je delo vrednota
|
Pred Prvim majem, mednarodnim praznikom dela, smo na sedežu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije obiskali njihovo predsednico, ki je, čeprav takrat še v vlogi pedsednice sindikata SKEI, tudi lani soorganizirala in govorila na sindikalni prireditvi na Rožniku. Od lanskega četrtega oktobra vodi največjo sindikalno centralo v državi, ko si je in ko so ji delegati sindikalnega kongresa po 26-letnem vodenju Dušana Semoliča naložili izboljšanje socialnega dialoga, združevanje vseh sindikalnih potencialov v državi in predvsem korenito spremembo položaja delavcev v odnosu do kapitala in oblasti; Da o zahtevah po poštenem plačilu za pošteno delo ne govorimo posebej. Naše prvo vprašanje Lidiji Jerkič je bilo, zakaj že imamo dandanes Prvi maj? Prvi in drugi, maj seveda, kar je naša, slovenska posebnost, ki jo imajo menda le še v dveh evropskih državah in morda še v kateri po svetu.
Praznovanje Prvega maja je tradicija, ki jo negujejo in obujajo v ZSSS in se ne uresničuje samo ob teh dveh prazničnih dnevih, je v pogovoru za Radio KRIČAČ podčrtala Lidija Jerkič. Razvili so kampanjo #mojsindikat v okviru katere njih je aprila obiskalo več kot dvesto delavcev, velik pa je bil tudi odziv prek telefonov – predvsem tistih, ki imajo težave z delodajalci… Vedno več je skupnih akcij v sodelovanju z različnimi sindikati, je še povedala predsednica ZSSS. Ne skrbijo jo razlike med sindikati, zaskrljbjujoče je vse večje število sindikalno neorganiziranih delavcev, je med drugim tudi poudarila.
S predsednico ZSSS Lidijo Jerkič se je ob Prvem maju, posebej za Radio KRIČAČ v okviru programa Radia KAOS pogovarjal Andrej Pengov. Ob desetih in trideset minut, torej nekaj trenutkov, po objavi tega pogovora pa se je Radio KRIČAČ vključili v neposredni prenos proslavljanja Prvega maja na Rožniku, kjer je po ustaljeni tradiciji glavni govornik ljubljanski župan Zoran Janković.