Drama bo… drugje. Na L56, 25 let po Litostroju.

Ko so pred 78-imi leti zagnali Livarno in tovarno strojev Litostroj, ki se je leto kasneje na uradni otvoritvi in ob prisotnosti maršala Tita preimenovala v Titove zavode Litostroj, si njen ustanovitelj, takratni slovenski minister za industrijo in rudarstvo, ki je bil tudi zvezni minister za težko industrijo Fran Leskovšek Luka, zanesljivo ni niti v sanjah predstavljal, da bo tam nekoč Drama.

O Drami drugje bomo govorili; O SNG Drama Ljubljana na začasni lokaciji v Litostroju.

Litostroj je v svojem bistvu drama; Ponuja veliko gradiva za kak dramski tekst, sem ter tja tudi za kako komedijo a bi se vse slej ko prej končale vsaj kot tragikomedije; Za mnoge od štiri tisoč petsto in več delavcev v obdobjih, ko so tam izdelovali turbine za hidroelektrarne po vsem svetu, in za prek šest tisoč petsto  ljudi iz delavskih družin v litostrojskih blokih tam čez železnico in cesto, so se slavni časi tega industrijskega mesta na obrobju prestolnice iztekli katastrofalno, leta 1999 kot tragedija; Upati je, da bo poslej vse drugače, vsaj na lokaciji L56, majčkenem koščku nekdanjega velikega industrijskega kompleksa, ki meri kakih štiri tisoč dvesto kvadratnih metrov.

Še pred začetkom prvih vaj in prvih premier na začasni lokaciji, ki sta predvideni za prvi teden oktobra na odru Male Drame (Georges Perec, Povišica, režija Anđelka Nikolić) in teden dni kasneje tudi na Velikem odru (Maksim Gorki, Otroci sonca, režija Paolo Magelli) smo v uredništvu Radia KAOS pripravili nekoliko skrajšani video zapis s predstavitve repertoarja za sezono 2024/2025, ki je bila konec meseca maja v »stari Drami« in ki so jo pripravili pod režijskim vodstvom Luke Marcena. Sprva sta bili premieri (in otvoritveni koncert) napovedani že za september, dvajsetdnevna prestavitev pa naj ne bi pomembneje vplivala na repertoar in delovanje v novih pogojih.

V sezoni 2024/2025 bo tako Drama predstavila svojemu občinstvu osem novih uprizoritev, na sporedu pa bo tudi okoli petnajst odmevnejših predstav iz prejšnjih sezon, ki se z gledališčem selijo v začasne nadomestne prostore.

Na lokaciji L56 bodo, tako zagotavljajo vsi vpleteni, ustrezni delovni pogoji za vse zaposlene – od vodstva, administracije, do igralskega ansambla – ter primerne prostore za vaje, masko, garderobo, Veliki oder in Malo Dramo. Na novi lokaciji bo tudi gledališka kavarna, menda kar zahteven del projekta, saj pogumnega kavarnarja menda ni lahko najti.

Obiskovalcem bo za vpis abonmaja in nakup vstopnic zagotovljena tudi blagajna v središču mesta in sicer pri blagajni SNG Opera in balet Ljubljana. Uro pred predstavami pa bo odprta blagajna tudi na Litostrojski cesti.

Gradivo za to oddajo smo, kot že rečeno, posneli predzadnji majski četrtek na predstavitvi repertoarja za novo sezono SNG Drama Ljubljana, ki se bo odvila na začasni lokaciji L56. Za ponazoritev dobro uro trajajoče predstavitve prihajajoče sezone smo tokrat izbrali glavni, se pravi njen vsebinski del – napoved repertoarja 2024 – 2025; pripravljamo pa še poseben prispevek, ki je bil v Marcenovi režiji vtkan v dogodek na Velikem odru – to je video prikaz možnih poti od dosedanjega domovanja 1 do lokacije na točki L56 na Ulici Alme Sodnik 86, ki sta – po Googlu – oddaljena 3,6 km. Na koncu so, stari stavbi v začasno in nekaterim zaposlenim, za katere občinstvo praviloma ne ve, v sodelavsko slovo, pripravili prisrčni dodatek, v katerem sta se jim kolektiv in ansambel Drame zahvalila za zvestobo in predanost delovanju tega zahtevnega ustvarjalnega organizma. Tudi o tem pripravljamo krajši prispevek.

Nekateri nepremičninarji celo menijo, da je cena zelo ugodna in da bo dobiček ustvarjen z dolžino najema, še posebej pa z zelo verjetnimi zamudami pri prenovi matične hiše. In ne le to: ko se bo Drama preselila nazaj na Župančičevo, bodo najemodajalcu ostali sijajni prireditveni prostori.

Težave s pridobivanji soglasij za gradbeno dovoljenje na Župančičevi vsekakor že zdaj nakazujejo verjetne zaplete v tej smeri. In ne le to: ko se bo Drama preselila nazaj na Župančičevo, bodo najemodajalcu ostali sijajni prireditveni prostori.

Sredi poletja smo se z obiskom delovišča prepričali o dejanskem stanju na novi lokaciji L56; še pred datumom, določenim za začetek selitve (10. junij), ki je bil potem za nekaj dni prestavljen, smo pri najemodajalcu preverjali tudi bistvene elemente posla in dobili zagotovilo, da se bodo pri njih striktno držali rokov ter da je posel povsem transparenten.

Naš vtis z obiska delovišča je bil, da bodo prostori za delo v začasnih pogojih zadovoljivi in da bosta dvorani zvočno in po opremi za začasno rabo ter za publiko vsekakor ustrezni. Seveda bosta glavni prizorišči in prostor za vaje (nekdanji Levi oder) do določene mere narekovali tudi izbiro repertoarja in omejevali zahtevnost nekaterih uprizoritev. Drama in Ministrstvo za kulturo pa se bosta bržčas še ukvarjala z vprašanji (tudi poslanskimi), kako to, da je prav Alterni Intertrade in njenemu podjetju L56 uspelo vstopiti v ta posel in podpisati zanjo že na prvi pogled ugodno pogodbo.

Video posnetki v tej oddaji so naše delo, avtorica fotografij je Katja Kodba; posnela jih je za Dramino promocijsko rabo in za arhiv, kjer smo črpali tudi drugo slikovno in informativno gradivo. V pomoč pri brskanju po Litostroju in njegovih fotografijah nam je bila tudi Wikipedija. Oddajo o Drami drugje podpisujem Andrej Pengov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *