Korenita zvočna hoja: To)pot v Cukrarni, na Plečnikovem stadionu in še kje

Izbor festivalskega programa in uvodno besedilo: Irena Pivka Prevod v angleščino in slovenščino in lektura besedila: Melita Silič Oblikovanje celostne podobe: Matej Tomažin Produkcijska ekipa: Brane Zorman, Irena Pivka, Matej Tomažin Koordinacija za Cukrarno: Alenka Trebušak Tehnična podpora: Brane Zorman, Andraš Šenica Pavletič, Martin Lovšin in tehnična ekipa Cukrarne in podporna ekipa Cone Odnosi z javnostmi: Matej Tomažin (Cona), Mojca Podlesek (Cukrarna) Organizator festivala: Cona, za galerijo Steklenik Koprodukcija: Cukrarna / MGML Partner predfestivalskega dogodka Fent cua / While waiting je Emanat. Partner dogodkov Če bi drevesa jokala, bi jokali tudi mi in Predolgo sem hodila in postala sem krajinaje Bunker. Delo VRToglavi VRT je nastalo za projekt VITAL. Koproducent premiernega dogodka Zeleni atrij mesta je Muzej za arhitekturo in oblikovanje Ljubljana. Prispevek Maje Bjelica financira ARIS v okviru raziskovalnega projekta Mejna področja (P6-0279) in raziskovalnega projekta Zrno soli, kristaliziranje sobivanja (J6-50196). Partner delavnice Festivalski dnevnik je Radio Študent. Program zavoda CONA podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo.

Festival korenite zvočne hoje, ki se začenja zadnjo septembrsko sredo v Cukrarni, vključuje zvočne sprehode, koncerte, predavanja in delavnice, odpira vprašanja o rabi in dojemanju prostora ter poudarja pomen upočasnjevanja družbenega tempa; Pričakujemo lahko umetniška dela, ki presegajo zamejitve običajnih glasbenih ali performativnih nastopov in dogodkov, kjer je zvok v središču avtorjeve in obiskovalčeve pozornosti in ki je praviloma zunaj disonančnega, kaj šele melodičnega doživljanja; Lahko tudi, vendar razumeli smo, da gre za »edinstveno priložnost, da doživimo prostor in zvočno krajino na način, ki spodbuja premislek o naši vsakdanji okolici in sobivanju z njo«. 

Na nedavni novinarski konferenci so predstavili pet dnevni festivalski program, ki publiko aktivno vključuje v sooblikovanje dogodkov kot so  zvočni sprehodi, interaktivni dogodki ter subtilna umetniška dela, ki nas vabijo k globljemu poslušanju mestnih zvokov in dojemanju ekologije prostora.

Podrobneje so, posebej za Radio KAOS, festivalsko dogajanje predstavili arhitektka, festivalska producentka, soustvarjalka dogodkov in sokuratorka Irena Pivka, Spiro Mason, akademski kipar in profesor ter mlada pedagoginja, družinska terapevtka in raziskovalka sinteze zvoka, proučevalka elektro akustične kompozicije in skladateljica eksperimentalne glasbe Karmen Ponikvar.

Začetki To)pota segajo v leto 2021, ko so v Coni (Zavod za procesiranje sodobne umetnosti) in Stekleniku (Galerija za zvok, bioakustiko in umetnost) sodelovali z belgijsko platformo walk · listen · create in v Ljubljani, Kranju in Cerknici pripravili festival Sound Walk City · prelude. Letošnji To)pot je tako že četrti tovrstni festival (tretji s tem imenom),

Kot  je v pogovoru že povedala Irena Pivka, bodo ob naših sogovornikih sodelovali tudi Augenmas, a l l j a, Colin Black, Maja Bjelica, beepblip, Nika van Berkel, Tetiana Khoroshun, Maria Magdalena Kozlowska, Rene Markovič, OR poiesis, Eduardo Raon, Urša Sekirnik, Jacek Smolicki, Tea Vidmar, Miloš Vojtěchovský, Brane Zorman in Tery Žeželj.

Še več podrobnosti najdete na povezavah www.cona.si | www.steklenik.si; Za Radio KAOS  sem prva zvočna sporočila o letošnjem Festivalu Korenite zvočne hoje v Cukrarni poiskal in posnel ter pripravil za osluh, ogled in razpečevanje Andrej Pengov.

Nasvidenje  torej  25. pa vse do 29. septembra prav tam –  v Cukrarni in na-ali-v-drugih javnih prostorih v Ljubljani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *