Lepo je v naši domovini biti mlad… in v Cankarjevem domu tudi
|
Sredi prvega septembrskega tedna so v Cankarjevem domu predstavili program jesenskega dela sezone, ki prinaša bogato bero vrhunskih gostovanj, umetniških snovanj in koprodukcij, ki jih je mogoče videti na najpomembnejših odrih po svetu; V središče zanimanja so postavili mladost, ki v nizu raznolikih dogodkov, koncertov in razstave pod skupnim naslovom Lepo je v naši domovini biti mlad razkriva in odkriva izzive, pasti, želje in namere mladih ter poglede na mladost tistih, ki so se od nje že poslovili.
Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je poudarila, da nova sezona prinaša svežo, kakovostno, aktualno mednarodno produkcijo na vseh področjih ter izpostavlja pomembne avtorje in za današnji čas relevantne teme, kar odločilno vpliva na obisk. Lani je prireditve v CD obiskalo 409990 obiskovalcev, kar je po podatkih uradne državne statistike 10,4 % obiskovalcev vseh kulturnih prireditev v kulturnih domovih, gledališčih, operah in glasbenih ustanovah v Sloveniji; Cankarjev dom tako ostaja najpomembnejša kulturna ustanova in eden ključnih sotvorcev naše kulturne krajine; v letu dni izvedejo okrog 2000 prireditev in ustvarijo kar za 5,5 milijona EUR lastnih prihodkov.
Podrobno – od prireditve do prireditve, od dogodka do dogodka, ki se bodo zvrstili to jesen in nekateri tudi čez zimski rob – so o programu Cankarjevega doma govorili Aleš Drenik, vodja programa resne glasbe, opere in baleta, Tina Lešničar, ki vodi program jazza in glasb sveta, Andrej Jaklič – za gledališče in sodobni ples, Simon Popek za film, kulturnovzgojni program ter humanistični in literarni program je predstavila Barbara Rogelj, razstavnega pa Katarina Hergouth.
Na predstavitvi jesenskega programa Cankarjevega doma so sodelovali še dramaturginja Slovenskega mladinskega gledališča Urška Brodar, režiser Luka Marcen in dramaturginja Tatjana Doma, ki pripravljata predstavo po delu Draga Jančarja In ljubezen tudi; s tem Jančarjevim delom se bodo konec tega šolskega leta ukvarjali tudi maturanti. Igor Samobor se bo tokrat spopadel s prenavljanjem tako rekoč družinskega odrskega izdelka Igralec, ki ga je v nadvse uspešni, vsaj 400-krat ponovljeni prvotni različici pred več leti režirala Barbara Hieng Samobor. Z razpoloženjskim venčkom na harmoniki pa je nastopil atainmama Godibodija in producent ter avtor v založbi Celinka, maître de l'accordéon Janez Dovč.
Vse podrobnosti so z vsemi nastopajočimi na ogled v priloženem video zapisu. V Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma sem za Radio KAOS bil Andrej Pengov, v prispevku uporabljene fotografije so povzete iz arhiva CD, njihov avtor pa je Sandi Fišer, Mediaspeed.