Zbor za Ljubljano: 9. maj ni združevalni praznik

Predlogi "enotnega" praznika povezani z Ilirskimi provincami

Zbor za Ljubljano je včeraj, 14. aprila, na dan, ko v Ljubljani (še vedno) obeležujemo prvo omembo mesta Ljubljane, v Mestni hiši pripravil posvet na to temo. Predsednik zbora, zgodovinar Stane Granda je v uvodu dejal, da zadnja zgodovinska dognanja kažejo, da ne datum ne letnica nista več pravilna, uvodničarja pa sta bila nekdanja veleposlanika Milan Orožen Adamič in Janez Šumrada. Slednji je dejal, da je 14. april res nenanatnečn datum, a hkrati dodal, da tudi 9. maj ni primeren

Svetnik SDS Anže Logar je spomnil na zadnjo sejo mestnega sveta, kjer so svetniki razpravljali o spremembah statuta, ki so vključevale ukinitev mestnega praznika 14. aprila. Kot je znano, ukinitev ni bila sprejeta zaradi drugih, za nekatere bolj spornih sprememb statuta. Prvi demokratično izvoljeni župan Ljubljane Jože Strgar pa je v svojem nastopu dejal, da si je sam v začetku devetdesetih prizadeval za uvedbo nekega drugega mestnega praznika – svetega Jurija.

A Granda ga je popravil rekoč, da ni nobenega zgodovinskega dokaza, da bi bil sveti Jurij zaščitnik Ljubljane, čeprav tradicija navaja na to misel. Zbor za LJubljano je ob koncu zasedanja sprejel sklep, v katerem je naštel številne alternativne datume, ki jih bo poslal mestnemu svetu v presojo pri urejanju vprašanja mestnega praznika. Zaenkrat pa slovenska prestolnica ostaja z dvema praznikoma, 14. aprilom, dnevom prve omembe Ljubljane in 9. majem, dnevom zmage nad okupatorjem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *