Dve uri in pet minut, spoštovane in cenjeni, po tej oddaji je minilo natanko 31 let, ko je v ljubljanskem Kliničnem centru umrl Tito. Danes malokdo še ve za »ta dogodek«, ki je takrat spravil v jok tako rekoč 20 milijonov Jugoslovanov, in ni jih bilo malo od tega števila, ki so se – če ne prej, pa enajst let kasneje in še leta potem, pritajeno, a vendarle radostili. Zakaj ga sploh omenjamo v uvodu v to oddajo o umetnosti in iskanjih, raziskovanju, včasih tudi o znanosti? Zato, ker tokratna, sedma oddaja nastaja 4. maja in ker bomo v Generatorju obujali spomine na romantične čase, ki so tudi že davno mimo, ko je bila ljubljanska Tobačna tovarna druga v Evropi, ki je izdelovala cigarete s filtrom, znameniti Filter 57. Pred poldrugim mesecem so namreč ob njeni 140-i obletnici v eni od zgradb, poslej Kulturnem središču Tobačna 001, nekdaj mogočne tovarne na začetku Tržaške ceste odprli prenovljeno muzejsko zbirko. Generator je tokrat pripravila Nadja Leban in k pogovoru povabila številne sogovornice in sogovornike, med njimi tudi ministrico za kulturo Majdo Širca in župana Zorana Jankovića. Izostritve ponavadi namenjamo kulturnim, še raje umetniškim, dogodkom, ki so že doživeli –ali pa tudi ne – odmeve v javnostih. Tokrat bomo skušali ostriti pogled Radia KAOS in oddaje Umetnost KAOSA na umetniških inštalacijah, industrijskem in grafičnem oblikovanju ter fotografijah 27-letnega likovnika Doriana Rudolfa Španzla. Nocoj bo namreč v Desnem atriju Mestne hiše otvoritev njegove razstave Mein kunst. Ker pa je ta naša oddaja Unsere arbeit, si ga bomo seveda upali vprašati tudi, kaj vse lahko pomeni ta nemški naslov umetniške predstavitve in če je bilo treba za njegovo ustvarjanje bojevati težak boj ali so šle stvari lažje od rok, kakor so morda videti na prvi pogled. V Spogledovanja smo tokrat povabili Bogdana Benigarja, direktorja Zavoda Druga godba, ki konec tega tedna začenja že s 27-im festivalom Druga godba. Pogovarjali smo se programu letošnjega festivala, ki se bo odvijal v Kinu Šiška, Cankarjevem domu, Atriju Znanstveno raziskovalnega središča SAZU, v Gali hali in na lokaciji Metelkova mesto in na katerem bodo nastopili tuji in domači glasbeniki in predavatelji.
Za predvajanje posamezne rubrike kliknite na sliko spodaj.
 |
 |
 |
Konec marca so, kot smo povedali že v napovedniku, odprli vrata Tobačnega muzeja s prenovljeno muzejsko zbirko v Kulturnem centru Tobačna 001 in tako obeležili 140 let obstoja Tobačne Ljubljana. Tobačni muzej je odprla, ministrica za kulturo Republike Slovenije Majda Širca. Poleg ministrice so s priložnostnimi nagovori občinstvo nagovorili tudi župan mesta Ljubljana Zoran Jankovič, generalna direktorica družb skupine Tobačna Ljubljana Pia Barborič Jurjaševič, in direktor Muzejev in galerij mesta Ljubljane, g. Blaž Peršin. Med časnimi gosti je bil med drugimi tudi prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, ki kolikor vemo, menda ni nikdar kadil. Zdrav človek z občutkom… ja, tudi za umetnost. Kakor koli – dogodek, ki na nek poseben način izrisuje kulturno podobo našega glavnega in mesta in ki je vreden ogleda, vsekakor tudi v našem Generatorju, ki ga je tokrat pripravila novinarka Nadja Leban.
|
Akademski oblikovalec-diplomant Beneške akademije lepih umetnosti, Dorian R. Španzel, rojen 19.08, 1984 v Ljubljani. Trenutno končuje magistrski študij na akademiji likovnih umetnosti in oblikovanja pri prof. Sreču Draganu, smer Video in Novi mediji. Večinoma se ukvarja z interaktivnimi inštalacijami, industrijskim in grafičnim oblikovanjem in fotografijo…Čeprav so njegovi mediji in način izražanja moderne narave se pri vseh projektih vedno naslanja na klasično izročilo in simboliko umetnosti evropskega prostora in njegove zgodovine. Verjame v to, da ne glede ali si konceptualni umetnik, slikar, kipar ali oblikovalec, bistvo je v tem da obvladuješ najbolj primarni medij “svojo roko”. Zakaj potem takem naslov razstave Mein kunst, in ne Meine hand?
|
27. mednarodni festival Druga godba se je letos že začel s koncertoma Mulatuja Astatkeja 12. 3. in Balkan Beat Box 31.3. v Kinu šiška, nadaljeval pa se bo z devetimi koncerti izvedli v štirih dneh glavnega dela festivala med 7. in 14. majem. Tudi tokrat gre za žanrsko in geografsko zelo raznolike koncerte, posebna pozornost pa je namenjena najbolj aktualnim zvezdam glasb sveta in velikim glasbenim talentom. Glasbeniki, ki bodo nastopili na festivalu prihajajo iz devetih držav. Eden izmed koncertov bo namenjen tudi otrokom, za katere bomo pripravili še posebno glasbeno delavnico. Organizirali pa bodo tudi delavnico, na kateri bodo predstavljeni alternativni viri financiranja v kulturi.
|